Zdroj: http://www.tombobri.cz/index.php?a=14 / Vydáno: 10.11.2008 20:54 / Autor: Jardaaa

1. "Výzbroj.Výstroj" Bunda Týdne-Pinguin Rain

Představuji vám novou rubryku a to "Výzbroj,Výstroj". V této nové rubrice se dozvýte plno novinek,tipů a triků ze světa outdoorutu,turistiky a cestování.

V tomto článku se dozvíme něco o bundách o jejich využití,zpracování atd... 

Bunda týdne

Základy o bundách:

Softshell
Spojením tepelné a protivětrné ochrany s určitou nepromokavostí a lepší mechanickou odolností se vyznačují materiály s názvem softshell. Jsou k dispozici od roku 2001 a poskytují v jediném výrobku dostatečný komfort pro převážnou část outdoorových aktivit v běžných klimatických podmínkách. 

Materiály se zátěrem nebo také zátěry
Nepropro zátěr bývá na českém trhu někdy nazýván také tzv. klimatickou membránou. Toto specificky české označení často vede ke zmatení zákazníků (viz membránové materiály dále). Zátěrové materiály vznikají nanášením (a to i několikanásobným) vhodné hmoty přímo na nosnou tkaninu. Podle nanášené hmoty pak rozlišujeme zátěry na bázi polyuretanu (PU), akrylu a polyvinylchloridu (PVC) a dalších materiálů, z nichž pouze některé jsou použitelné pro nepropro. Absolutní většina nepropro zátěrů na trhu je na bázi PU. Zátěrů existuje mnoho technologických i kvalitativních úrovní a provedení, jejich výhodou je příznivější cena.

Membránové materiály nebo také membrány
Membránové materiály vznikají spojením membrány a nosné tkaniny. Membránou pak rozumíme tenkou vrstvu polymerního materiálu. Tloušťka membrány se pohybuje řádově v jednotkách mikrometrů. Membránové materiály se také často označují jako lamináty, a to díky skutečnosti, že ke spojení membrány a nosné tkaniny je použito laminace (vyjma volně vložené membrány).

                               Dvouvrstvé lamináty - membrána je nalaminována pouze na vnější tkaninu a zevnitř je zpravidla kryta volnou podšívkou. Podšívka brání poškození membrány a zároveň kontaktu těla s membránou. Laminací se samozřejmě sníží parametry nepromokavosti a prodyšnosti původní samotné membrány, ale zlepší se odolnost vůči poškození, která je dána odolností svrchní tkaniny.

Třívrstvé lamináty - membrána je nalaminována mezi vnější tkaninu a podšívku. Vnější tkanina, membrána a podšívka tak tvoří jeden jediný slaminovaný kompaktní celek. Jde o mechanicky nejodolnější kombinaci pro extrémní použití s většinou pevnějšími a méně poddajnými materiály.

Dvouapůlvrstvé lamináty - nejnovější provedení laminátu. Ve snaze o příjemný, poddajný, ale zároveň odolný materiál došlo k odlehčení třívrstvého laminátu o podšívku a ta byla nahrazena vrstvou ochranného nánosu. Dvouapůlvrstvé nepropro bundy jsou skladné. Dřívější nevýhoda spočívající v menší mechanické odolnosti při porovnání s třívrstvým laminátem postupně mizí. Provedení s volně vloženou membránou nebo také z-liner - posledním způsobem provedení je tzv. volně vložená membrána nebo také z-liner. Nepoužívá se vůbec laminace, tudíž nejde o laminát. Membrána je pouze volně vložena mezi podšívku a svrchní materiál. Jedná se o zajímavý způsob jak zachovat parametry membrány, zejména prodyšnost. 

Inteligentní materiály
V současné době se také setkáváme s novou generací „inteligentních" materiálů. Jedná se o materiály, v jejichž struktuře jsou zakomponovány „chytré" polymery reagující na změnu okolních podmínek. Polymerová struktura materiálu reaguje na okolní podmínky a měnící se mikroklima uživatele a přizpůsobuje jim svou strukturu a vlastnosti. Setkáváme se například s materiály, které při fyzické zátěži uživatele reagují tak, že „roztahují" svou strukturu, a tím zvyšují prodyšnost. Funkci takových materiálů si můžeme připodobnit k fungování šišky borovice. Při chladném nebo vlhkém počasí se uzavírá, za tepla a sucha naopak otevírá.

Pak jsou tu materiály s aktivními termoregulačními vlastnostmi. Přirovnat je můžeme k jakémusi tepelnému nárazníku s akumulační schopností fungující v určitém rozsahu teplot. Při vysoké fyzické aktivitě uživatele pohlcují produkované teplo (chladí) a poté jsou jej v příhodnou dobu schopné zase vydat zpět (zahřívají). Akumulace nebo uvolnění tepla jsou umožněny změnou skupenství zakomponovaných struktur. Odtud i anglické pojmenování takových materiálů - PCM (Phase Change Materials).

 

 

Co je to nepropro?
U outdoorového oblečení je prodyšnost myšlena ve smyslu odvodu vodních par při fyzické aktivitě jako nutná podmínka pro zajištění komfortu. Je třeba spojit dohromady NEPROmokavost a PROdyšnost (tedy dohromady NEPROPRO). K nepropro patří přelepené švy a laminované díly. Nepromokavost se udává jako výška vodního sloupce, při níž tkanina propustí první kapky vody. Prodyšnost je schopnost propouštět vodní páry produkované lidským tělem. Při chůzi tělo produkuje kolem 10 000 g/m²/24 h (v tabulkách udáváme kg/m²/24 h). Používá se i údaj Ret, což je hodnota odporu proti průniku vodních par (čím nižší, tím lepší, velmi dobrá je Ret < 6). Hodnoty nepromokavosti

Výška vodního sloupce ................. Spolehlivě zabrání průniku vody při

5 m ................................................... sezení v mokré trávě, na mokré lavičce
12 m .................................................. klečení v mokré trávě nebo sněhu
15 m .................................................. tlaku popruhů těžkého batohu
20 m .................................................. pádu lyžaře v rychlosti do mokrého sněhu

Bunda týdne: Pinguin Rain (3,027.00 Kč)- lehká a sbalitelná nepromokavá bunda bez podšívky z materiálu Gelanots GXPR. Bunda Pinguin Rain je vhodná pro jednodenní použití, na kolo či běžky.

Hlavní zip nepromokavé větrovky Pinguin Rain je YKK krytý dvěma lištami se suchými zipy, kapuce je jednoduše seřiditelná.
Bunda Pinguin Rain má 2 vnější překryté kapsy, vnitřní kapsa bundy je použitelná ke sbalení větrovky do přepravního balíčku. Anatomicky tvarované lokty jsou u této bundy samozřejmostí, stejně tak i stahování spodního okraje.


Nepromokavá bunda Pinguin Rain disponuje odvětráním kapsami a vodotěsnými zipy v podpaží.